вторник, 31 май 2016 г.

Три метода

Изобщо, хората трябва да се самонаблюдават, да се учат от своите  движения, от своите навици. Някой е недоволен, мъчи се, иска да разреши  някакъв въпрос. Той става, сяда, хваща главата си, ляга на кревата си и  т. н. При тези положения той не може да разреши някакъв въпрос. Щом  изпадне в неразположение на духа, или в недоволство, първата му работа е  да измие краката си с топла вода. После, той трябва да стане прав, да  помисли малко, да се помоли и да си каже: Господи, Твоето Слово е  светилник на нозете ми. След това, като се разходи малко, ще види какво  влияние му е указал този метод. Този метод е физически. Той е  най-лесният метод за самовъзпитанието. 
Освен него има и други два:  метод на ума и метод на сърцето. Последните два метода са по-трудни. Които не могат да прилагат правилно метода на сърцето, те затлъстяват  повече, понеже сърцето има повече влага, повече магнетизъм. Които не  могат да прилагат правилно метода на ума, те изсъхват, защото умът си служи с електричество. Следователно при самовъзпитанието си човек  едновременно трябва да прилага и трите метода, обаче първо трябва да  започне с физическия. Така постепенно той ще върви от видимото към  невидимото.  

1927_07_06 В живота6 юли 1927 г., Общ Окултен Клас, София

събота, 28 май 2016 г.

Едно упражнение за краката

На онези от вас, които обичат науката, ще дам едно упражнение за  десет дена. Упражнението е следното: първия ден ще измиете левия си крак  един път. Втория ден ще измиете десния си крак два пъти. Третия ден ще  измиете левия си крак три пъти. Четвъртия ден ще измиете десния си крак  четири пъти. Петия ден ще измиете левия си крак пет пъти. Шестия ден ще  измиете десния си крак шест пъти и т. н. Така ще правите в продължение  на десет дена, като започнете упражнението с левия си крак, а го  свършите — с десния. Миенето на крака ще става сутрин, преди изгряването  на слънцето, и вечер, преди да си легнете. Значи, по два пъти на ден:  сутрин и вечер. Водата за миенето на крака ви трябва да бъде малко  топла, а не студена. Пет минути са достатъчни за измиване на един крак  до коленете - като измиете крака си, няма да го изтривате, ще го оставите  сам да си изсъхне. С кърпа можете да попиете само голямата влага.  Иначе, ще оставите крака свободно да си изсъхва. Първия ден сутринта ще  измиете левия си крак, а същия ден вечерта ще измиете десния си крак. На  другия ден ще направите обратното: сутринта ще миете десния си крак два  пъти, а вечерта — левия два пъти. Така ще редувате краката си в  продължение на десет дена, докато трае упражнението. Това упражнение се  дава като малък опит, да видите какви резултати ще получите. 

1927_07_06 В живота-6 юли 1927 г., Общ Окултен Клас, София

петък, 27 май 2016 г.

Отклонение на 23°

За да се повдигне човек, да запази достойнството си  пред себе си, да бъде герой в живота си, той трябва да бъде доволен от  всичко, което му е дадено. Затова той предварително трябва да разреши  въпроса на краката. И тогава, щом тръгне за някъде, той ще се обърне към  Бога с думите: „Господи, нека Словото Ти бъде светилник пред нозете  ми!". Щом каже така, той ще тури десния си крак напред и ще тръгне. Умът  трябва да бъде напред, а сърцето назад. Сърцето трябва да отстъпва, за  да се пази равновесие. Когато земята се е отклонила на 23° от своя път,  тогава и сърцето се е отклонило също така на ъгъл от 23°. Тази е  причината, задето сърцето днес е малко наляво, а не е съвсем в средата.  Един ден, когато земята се върне в своето първоначално положение, тогава  и сърцето ще се изправи, ще дойде точно на средата, а не както сега,  малко наляво.  

1927_07_06 В живота6 юли 1927 г., Общ Окултен Клас, София

Като миете краката си

Вие често изгубвате разположението на духа си и нищо не ви се  работи, не ви се учи, не знаете, какво да правите, усещате вътрешна  празнота. Казвате : Едно време имаше нещо, което ме радваше, подтикваше  ме да вървя напред, но сега всичко изгубих. Как ще работя при това  положение? Казвам: щом изпаднете в такова състояние, измийте левия си  крак един, два, три, четири, пет, до десет пъти. След това измийте десет  пъти десния си крак. Водата, с която ще миете краката си, трябва да  бъде съвършено чиста, прясна, току-що донесена от чешмата. При това,  тази вода трябва да е донесена с молитва. Като миете по този начин  краката си, ще видите какъв резултат ще имате. Ако искате да имате  резултат, всякога трябва да миете краката си с чиста вода. Понеже  краката са свързани с добродетелите в човека, всякога трябва да ги миете  с любов. Само така животът ви ще се осмисли.  

1927_07_06 В живота6 юли 1927 г., Общ Окултен Клас, София

четвъртък, 26 май 2016 г.

Бог никога не бърза

Бог  никога не бърза. Той се занимава с най-бавните, с най-мъчните работи.  Човек се занимава с обикновените работи. Лукавият се занимава с бързите и  лесни работи. Той бърза, иска да пести време. Не, щом трябва да  свършите някаква работа, никакво бързане не се позволява. Много време  имате на разположение, няма защо да бързате толкова. От вас се изисква  постоянство в работата, но никакво отлагане и бързане. Работете, без да  се стремите да свършите работата си час по-скоро. От вас се изисква да  приготвите условията за дадена работа и да постоянствате, а кога ще я  свършите, това не е ваша задача. Всяко упражнение е подготовляване за  дадена работа, която ще дойде отпосле. 
Например, даде ви се упражнение  да носите десет пъти на ден вода. Казвате: Какво ще придобия с това  упражнение?— Първо ти каляваш волята си, която указва влияние върху ума,  а умът — върху чувствата. Чрез носене на вода, неусетно, в организъма  се внася малко влага, малко магнетизъм, който неутрализира разрушителното влияние на електричеството, особено в слабите, в сухите  натури. Носенето на вода внася мекота в човешкия характер, посредством  която той привлича праната на живота. Носенето на вода е подготовка към  устойчив живот. Тъй щото, ходете по десет пъти на ден за вода, но не  бързайте. Това упражнение ще даде добри резултати.


1927_07_06 В живота -6 юли 1927 г., Общ Окултен Клас, София

Бързането

Съществува наука за ходенето, която днес мнозина изучават. От  походката на човека се съди за неговите мисли и чувства, за въпросите,  които го занимават, за неговия произход, за неговата чистота и т. н.  Изобщо целият характер на човека е описан в хода му. Който разбира тази  наука, той всичко може да чете. Това показва, че няма нищо  скрито-покрито в света. Хиромантикът чете по ръката, а онзи, който  разбира науката за движенията, чете по хода на човека. И простите хора,  които се ползват от житейската си опитност, познават нещо по хода на  човека и затова казват: „Който много бърза, той назад остава". В Школата  бързане не се позволява. Бързите, лесните работи са от лукавия. 

1927_07_06 В живота-6 юли 1927 г., Общ Окултен Клас, София

сряда, 25 май 2016 г.

Правилно ходене

Казвате: как трябва да живее човек, че между сърцето и ума му да  има хармония? За да има хармония между ума и сърцето на човека, той не  трябва да се държи по-дълго време на единия или на другия крак. По  движенията на човека, по хода му можете да познаете дали той е  благочестив или не, дали е крадец или не. Изобщо всичко, каквото  човек мисли и чувства, се отразява върху хода му. В движенията, в хода  на човека са отбелязани не само сегашните му черти, но и такива, които  той носи от миналото. Някой върви и подхвърля краката си ту на една, ту  на друга страна. Това са атавистически прояви на миналото. Човек трябва  да ходи правилно. Той трябва да внимава в движенията, в стъпките си и да  се коригира. — Ама не е ли позволено да ходя както искам? — Щом искаш,  всичко ти е позволено, но трябва да знаеш, че лошите последствия на  кривите ти постъпки и движения ще те следват. Никой не може да избегне  последствията на своите постъпки. — Ама не мога ли да пиша както искам?  — Не можете. За писмеността има правила, които трябва да се спазват.  Всяка буква трябва да се постави на мястото си. Не се ли постави на  мястото си, написаното от вас няма да има никакво съдържание.  

1927_07_06 В живота-6 юли 1927 г., Общ Окултен Клас, София

Без корист

Светът се нуждае от хора, готови на жертва. Пожертвайте своите лични удоволствия и забавления, за да придобиете висшите блага на живота. Пожертвайте своя личен живот за живота на човечеството. Светът се нуждае от истински работници, които работят безкористно и с любов, а не само да се тупате в гърдите, че правите нещо.

    

вторник, 24 май 2016 г.

Братство

Когато във всички хора се пробуди съзнанието, че всички са близки, че всички са едно в Бога, и когато всеки бъде готов да работи за другите, тогава ще има братство, тогава ще бъдете щастливи. Човек трябва да работи за Цялото с любов, както ръката работи не за себе си, а за тялото. Когато почнете да работите за Бога, ще оставите всички световни и светски работи, ще работите спокойно, с любов и усърдие.


понеделник, 23 май 2016 г.

Слабо и силно

Човек трябва да знае две неща в живота си, а именно: кое е слабо и кое – силно, и кое е добро и кое – зло. Кои са признаците на слабото, и кои – на силното? Всяко нещо, което в началото е слабо, в края става силно. Всяко нещо, което в началото е силно, в края става слабо. Тъй щото, един от важните въпроси в живота е да се разберат правилно отношенията на слабото и силното. Сега, да се отговори на втория въпрос: кое е добро и кое – зло? Всяко нещо, което в началото на своето проявление ограничава, лишава човека от свобода, а в края му дава свобода, е добро. И наистина, когато човек намисли да направи някакво добро, той не е свободен; щом направи доброто, той вече става свободен. В първо време човек не е свободен, ограничава се, защото постоянно дава. Обаче законът за злото е точно обратен: всяко нещо, което в началото на своето проявление дава на човека свобода, а в края му отнема свободата, е зло. Забелязано е, че в първо време, когато човек намисли да извърши някакво зло, той е свободен; щом извърши злото, той изгубва свободата си. Защо е така? – Защото при злото първоначално човек взима, придобива. В края, обаче, започва да губи, а с това заедно губи и свободата си. Тъй щото, всяко нещо, в което човек губи свободата си, е зло; всяко нещо, в което човек придобива свободата си, е добро. Знае ли човек тия признаци на доброто и злото, той ще може лесно да ги различава и в своя живот. 

1932_07_19  Слабото и силното19 юли 1932г., Съборни беседи, Рилски беседи, Рила

неделя, 15 май 2016 г.

Не може ли по друг начин

Когато си здрав, няма нужда да страдаш. А когато не си здрав, тогава страданията са на място. Страданията са една предпазителна сила, да те предпази, да не изгубиш живота си. Затова трябва да страдаш. Защото да страдаш, предпазителна мярка е за да не изгубиш живота си. Защото загубата на живота, това е най-голямата загуба, която ти можеш да имаш, ако искате да знаете целите на природата. Природата всякога чрез страданията предупреждава разумните същества, че те се приближават към една област, която е опасна за тяхното съществувание. И затова идат страданията, за да видоизменят те своето поведение. Сега някои от вас могат да зададат въпроса: не може ли по друг начин да се устрои животът? Тогава има една премия, дадена за всички учени хора, в съвременния културен свят, онзи, който може да измисли един план, по който може животът да се устрои по друг начин без страдания, ще получи най-голямата премия. Да се създаде значи, животът без страдания. Който от вас може да даде един такъв проект, той ще бъде най-богатият човек. Нека всичките учени хора в света, от каквато категория и да са, да дадат един такъв план сега, най-голямата премия ще се даде, на милиони възлиза тя. Сега всеки един от вас нека направи един опит да измисли по кой начин може да се създаде или устрои животът, че да бъде без страдания. Защото всички все страдате и все се оплаквате. Намерете сега един начин, по който страданията съвършено да се изолират или да се премахнат, да се отдалечат.

1930_09_05 Път към живота / Пътят на доброто. Жертвата на страната на Божественото5 септември 1930 г., Младежки Окултен Клас, София

петък, 6 май 2016 г.

Трите фази в развитието на човека

Ако сегашният живот не е свързан с бъдещия, той сам по себе си губи смисъл. В живота няма разделност, а съществува едно звено между всички същества. Всички същества са свързани като едно цяло. Повидимому животните са отделени от хората, но фактически те са свързани с тях. Също и растенията са свързани с хората. И ако се премахнат растенията и животните от земята, ние щяхме да почувстваме каква голяма полза принасят те. Дърветата са отлични химици. Те знаят много по-добре законите на живота и живеят много по-дълго: до 8000 години живеят някои; а човек, който минава за голям философ, едва достига до 90-120 години. Рядко има случаи да достигне до 250 години. Развивайки пред вас всички тези мисли, аз не искам да ви изнасям нещо ново, но искам само да подкрепя онова, което е вложено във вас, да подкрепя и стимулирам това, което носите от рождение, а вие какво ще правите, това е ваша работа.